***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Poltergeist

3. května 2006 v 19:05 |  Paranormální jevy a pranostiky
Poltergeist je slovo pocházející z němčiny a znamená ,,hlučný duch". Je to duch, který se váže na osobu, nikoli na místo. Také zaviňuje létání a rozbíjení objektů. Tento jev se zatím nepodařilo objasnit.
I když každý případ ducha poltergeista je v jednotlivostech jiný, základní znaky zůstávají stejné. Zvuky, pohyby předmětů, v posledním stádiu pak útoky na lidi. Zvuky se dají vysvětlit. Vědci přišli na to, že staré kamenné zdi by mohly uchovávat zvuky díky vysokému obsahu nízkostupňových křemičitých částic a železité soli - tj. základních surovin pro vznik nahrávajícího pásku. Této teorii se říká "kamenný videopásek". Objevuje se v různých obměnách stále častěji a snaží se vysvětlit přítomnost duchů pomocí fyziky. Co se týče podivných siluet, stínů a tváří duchů, o kterých v tomto článku řeč nebyla, dá se mnohé vysvětlit sugescí. Vzhledem k tomu, že sám jsem byl svědkem situace, v níž se skupinka lidí bavila o duších, aby následně něco takového zahlédla, nepochybuji o tom, že značná část těchto pozorování připadá na vrub zjistřelým smyslům.
Horší je to s vysvětlením pohybu předmětů a útoků na lidi. Nádobím se dá mrštit ve zlomku vteřiny, jak ale chcete přesunout prádelník? A co se jizev na těle týče, existuje sice jev zvaný dermatografismus, který u postižených způsobuje, že jakékoli poškrábání se u nich objevuje až s 15 minutovým zpožděním, je ale možné, aby všechny případy útoku duchů byly pokusy o podvrh? Je to možné, řada lidí, která se s poltergeistem setkala, ale jeho akcemi očividně psychicky strádala a o zájem médií nestála. Strčit všechny případy do jednoho podvodnického pytle by asi nebylo moudré.
Duchové jsou s námi už od pradávna. Můžeme si o jejich existenci myslet co chceme, ale nezměníme fakt, že myšlenkám na ně se při pohybu po opuštěném hradě nebo domě nevyhneme. V roce 1884 publikovali britští parapsychologové výsledky ankety, v níž se ptali: "Stalo se vám již někdy, že jste měli živé vidění bytosti anebo neživého objektu, případně že se vás dotkli, nebo jste slyšeli nějaký hlas? Přičemž tento dojem byl, aspoň pokud můžete soudit, nezávislý na vnější fyzikální příčině?" Ze 17 000 lidí tehdy odpovědělo 673 kladně. Dost na to, abychom tento jev nepodceňovali.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 DUCH SVAT7 DUCH SVAT7 | 12. října 2006 v 14:50 | Reagovat

picovina

2 Laďas Laďas | 23. března 2007 v 21:39 | Reagovat

fajný duch

3 adri adri | 21. dubna 2007 v 22:45 | Reagovat

už je mi jasné, proč někomu stránky trvají věčnost, a někdo je má tak rozsáhlé za tak krátkou dobu. to bude asi v originalitě článků co :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama