***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Ptačí chřipka

29. června 2006 v 8:42 |  Nemoce
Já si myslím, že když si pořádně upečete kuře, tak se vám nic nestane. Já kuře jím pořád a to skoro každý den a aspoň zatím se mi nic nestalo. (ptačí chřipka se zlikviduje, když se maso zahřeje na 70 C°) - ale pro jistotu radši na víc.
Virus H5N1 ptačí chřipky
Virus ptačí chřipky H5N1Ptačí chřipka u ptáků
Virové podtypy
Virus chřipky typu A má 16 H a 9 N podtypů. Pouze viry podtypů H5 a H7 mohou způsobovat u lidí onemocnění chřipkou. Ne všechny způsobují vážnější problémy. Vzhledem k současným poznatkům víme, že viry s podtypy H5 a H7 mohou stejně jako jiné zmutovat a stát se nejen pro ptačí populaci velmi nebezpečnými.
H5N1
Podtypem chřipkového viru typu A je i vir ptačí chřipky H5N1. Hostitelem tohoto viru jsou ptáci, jak ti divoce žijící, tak i drůbež v chovech. První zmínky o viru jsou z Itálie z počátku minulého století, virus byl poprvé izolován v Jižní Africe v roce 1961.
Genetika
Při zkoumání genetické skladby viru bylo zjištěno, že všechny jeho součásti jsou ptačího původu, tedy že virus neobsahuje žádný lidský genetický materiál. Viry nalezené ve Vietnamu a Thajsku jsou díky genetické skladbě odolné proti jinak funkčním antivirotikům - amantadinu a rimantadinu. Oseltamavir a zanamavir mají pozitivní odezvu na tento kmen H5N1.
Ptačí chřipka u ptáků
Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které zejména infikuje ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, onemocnění se však vyskytuje i u divokých ptáků. Jedná se o nemoc pro daný druh vysoce specifickou, která však za určitých mimořádných okolností může tuto mezidruhovou bariéru překonat a infikován může být i člověk.
Jak se u ptáků projevuje?
U ptáků se onemocnění projevuje ve dvou formách. Při lehčí bývá příznakem jen zježené peří, nebo méně početné snášky vajec. Těžší forma je pro ptáky vysoce nakažlivá a vede k úhynu velmi záhy po nákaze. Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100%.
Známky ptačí chřipky
  • teplota
  • kašel
  • škrábání v krku
  • svalové bolesti
přes
  • zánět spojivek
  • zápal plic
až po akutní dechovou nedostatečnost a jiné stavy bezprostředně ohrožující život nakaženého.
Léčba ptačí chřipky
Léky na ptačí chřipku
Závažnost a trvání onemocnění sezónní chřipkou pozitivně ovlivňují dva léky ze skupiny inhibitorů neuraminidázy. Prvním je oseltamivir (Tamiflu), druhým je zanamivir (Relenza). Účinnost těchto léků závisí na jejich včasném podání, které by mělo být v průběhu 48 hodin po objevení se prvních příznaků nemoci. Přestože jsou informace o účinnosti těchto léků v případě infekce virem H5N1 limitované, měly by tyto léky při jejich časném podání stav pacienta zlepšovat.
Další léky na ptačí chřipku nejsou účinné
Antibiotika? Až na následná onemocnění.
Dva starší příbuzní obětí ptačí chřipky byli testováni na přítomnost tohoto smrtelného viru. Testy jsou pozitivní, zarážející však je, že se u nakažených neprojevují žádné příznaky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Bojíte se ptačí chřipky?

Ano 27.6% (8)
Ani ne 37.9% (11)
Ne 24.1% (7)
Já ji už mám - jdu si koupit tablety 10.3% (3)

Komentáře

1 uzfgfukguf uzfgfukguf | 1. prosince 2006 v 10:17 | Reagovat

je to zasraná nemoc

2 nikii nikii | E-mail | 5. září 2007 v 19:16 | Reagovat

je to fakt hnusna nemoc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama