***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

+Stonehenge

17. června 2006 v 9:10 |  7 divů světa+
I přes velké znalosti našich archeologů a historiků se dodnes nepodařilo určit vznik těchto obrovských monolitů umístěných nedaleko britského města Salisbury.
Stonehenge byl vystavěn v období neolitu. Původně tvořil asi 90 kamenných kvádrů, některé z nich vážily až 30 tun.
Poté co se podařilo vyvrátit nesprávné tvrzení, že se jedná o starobylý římský chrám, přišel John Aubrey s tvrzením, že se jedná o pozůstatky svatyně keltských Druidů. Později, okolo roku 1900, tuto teorii vyvrátil sir Joseph Norman Lockyer a odhadl vznik asi na rok 1680 před naším letopočtem. V dnešních dobách se vědci přiklánějí k observatoři. Diskuzi vyvolává i stavební materiál ze kterého je Stonehenge vytvořen. Jedná se o Modré kameny (ve vlhkém prostředí samovolně zmodrají). Otázkou také je, jak mohly být tyto kameny převezeny z lomu v Prescellských horách na místo vzdálené vzdušnou cestou asi 200 km, bez moderních nástrojů. Na stavbu byly pravděpodobně použity i horniny jako žula, pískovec nebo křemen.
Jeho význam je pro nás zatím tajemstvím. Pravděpodobně se však jedná o náboženské poutní místo nebo jakýsi astrologický kalendář. Podle některých vědců se jednalo o jakousi observatoř, která měla sloužit k pozorování oblohy. Tento návrh je také nejpravděpodobnější. Na kamenech jsou zaznamenány informace o pohybu planet i měsíce, což by znamenalo, že neznámí stavitel musel být velice dobrým astrologem. Z kamenů se dá přesně vyčíst pohyb hvězd. Také východ a západ Měsíce při slunovratu. Pro místní lid má Stonehenge i bájný význam. Tvrdí, že se v něm ukrývá zvláštní síla, která dokáže vyléčit nemoci. Dokonce se zde konaly i jakési novodobé keltské obřady, které nakonec byly zakázány, aby nebyl Stonehenge poškozen.
Je tedy jasné, že i přes téměř dokonalou techniku a výborné znalosti lidstva zůstaly na Zemi tajemství, která ještě nějaký čas zůstanou nerozluštěná...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vikina vikina | 20. prosince 2006 v 17:25 | Reagovat

je to fakt uzasny: )

2 šušu šušu | 12. dubna 2007 v 9:12 | Reagovat

neni

3 kiki kiki | 5. července 2007 v 11:21 | Reagovat

to mam na ploše

4 webster webster | 9. dubna 2008 v 10:13 | Reagovat

to asik kazdy bo to je taúeta windows :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama