***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Co ohrožuje naše pejsky

3. srpna 2006 v 9:20 |  Mazlíčci
ODČERVENÍ
Poprvé mají být štěňata odčervena ještě v době, kdy jsou u feny, podruhé pak po příchodu k novému majiteli. Od neodčerveného štěňata se mohou nakazit i děti. Odčervení štěňat od škrkavek se provádí obvykle ve věku 2-6 týdnů. Po příchodu štěněte do nového domova podávejte antiparazitní preparáty zpravidla druhý až třetí den. Do stáří šesti měsíců opakujte podle rady veterináře obvykle každé tři až čtyři týdny. Přípravky na odčervování jsou k dispozici v podobě sirupů, tablet nebo prášků.
Blechy a klíšťata
Blechy jsou častými a současně mimořádně obtížnými parazity. V boji proti blechám se nejvíce osvědčuje speciální prášek - pudr, jímž se zasype srst. Následně vlhkým hadříkem srst protřeme a tím se dostane prášek až ke kůži.
K poměrně běžným povrchovým parazitům u nás patří klíště. Tito živočichové z čeledi roztočů sají krev napadených zvířat a navíc mohou přenášet i některá onemocnění. Přisáté klíště raději neodstraňujeme rukou, ale pinzetou a nebo elektrikářským "krokodýlkem". Jistější je, kápnout na něho alkohol či olej, nebo ho potřít mastným krémem, klíště se pak po několika min. pustí.
Na trhu můžete zakoupit několik ochranných prostředků - zásypy, obojky, postřiky, tablety apod. Tyto prostředky jsou většinu účinné tak po dobu cca 3 týdnů. Některé kvalitní obojky působí až 3 měsíce.
PSINKA
Psinka je mimořádně nakažlivé infekční onemocnění postihující psy všech věkových kategorií, ale zejména psy mladé. Proti psince existuje vakcinace. Psinka se vyskytuje i u divoce žijících šelem - lišek, vlků, divokých psů, kojotů, skunků, lasiček a dalších, onemocnění není přenosné na člověka.
První příznaky se objevují po pěti dnech po nakažení psa. Charakteristický je čirý výtok z nosu a očí, který postupně houstne a zbarvuje se do žluta. Moč nemocného psa má zvláštní zápach. Zvíře má vysokou teplotu (až kolem 41°C), infikovaní psi jsou malátní, ztrácejí chuť k jídlu, někdy zvracejí, trpí průjmem a zpravidla pokašlávají.
Psinka se šíří vzduchem, zdrojem jsou nemocná zvířata, tedy podobně jako chřipka. Psi se však mohou nakazit i slinami, močí, výkaly apod.
Nejúčinnější je prevence vakcinací psů, štěňata jsou očkována ve věku od 6 do 8 týdnů. Ochrana je však přechodná, a proto je nutné provést přeočkování. Přeočkování se doporučuje vždy po 12 měsících.
PARAVIROZA
Paraviróza je infekční onemocnění způsobující náhlý úhyn štěňat mladších 11 týdnů a průjmy (až krvavé) a zvracení u psů dospělých.
Prvními, zpravidla neklamnými příznaky onemocnění paravirózou jsou zažívací problémy - nechutenství, apatie, průjem, zvracení. U společně chovaných psů se tak nákaza velmi rychle šíří, onemocnění u štěnat končí většinou smrtí. Proto se feny do poloviny březosti očkuje.
Jedinou prevencí je včasné a opakované očkování. Vakcinace štěňat lze provádět již od věku dvou týdnů. Obvykle se však očkují mezi 6. a 8. týdnem, znovu ve 12. až 14. týdnu a opakovaně v 16. až 18. týdnu.
VZTEKLINA
Vzteklina je rovněž virové onemocnění, které postihuje především masožravá zvířata. Vzteklina je přenosná na člověka. Vzteklina se přenáší především slinami nemocného zvířete. Virus se rychle šíří po celém těle a napadá zejména nervový systém.
Prvními příznaky po nakažení je zvýšená teplota a zejména nápadná změna chování, psi se stávají agresivními. Jedním z neklamných příznaků vztekliny je hydrofóbie a to nejen v potoce nebo rybníce, ale třeba i z vody v misce.
Existují dvě formy: Zuřivá forma a Paralytická forma.
Pokud pes výrazně změní svůj temperament a byl před tím pokousán jiným psem či liškou, může mít první příznaky vztekliny.
Věk
Očkování
5-6 týdnů
psinka
paraviróza
infekční laryngotrachetida
12-14 týdnů
psinka
infekční zánět jater
leptospiróza
vzteklina
paraviróza
infekční laryngotrachetida
16-18 týdnů
opakovaná vakcinace dle lékaře
15 měsíců
psinka
infekční zánět jater
leptospiróza
vzteklina
paraviróza
infekční laryngotrachetida
Každoroční vakcinace je předpokladem k vytvoření požadované imunity. Provádí se vždy po konzultaci s lékařem-specialistou, podle nákazové situace v místě bydliště
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aja aja | 9. ledna 2007 v 21:34 | Reagovat

hele ty jsi fakt píča hledam tu Michaela Keatona a co tady najdu?samý píčovinky ty jsi fakt trapná páč tu nemáš nic jinýho než kraviny...!

2 Ivet Ivet | 12. ledna 2008 v 18:19 | Reagovat

Je pravda, že jsem se chtěla dozvědět něco víc o psích nemocech, ale bohužel, ale proto nemusím být sprostá jako jedna neobdařená žádným IQ slečna jménem aja!!!Vážně ubohost tohle!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama