***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Co udělat, než si přineseme kočičku domů

3. srpna 2006 v 10:00 |  Mazlíčci
KOČKA POTŘEBUJE:
kočičí wc nebo misku na kočičí toaletu
stelivo a lopatku
škrabadlo
hračky
misky na vodu a na krmivo
hřeben nebo kartáč
košík, polštář nebo deku na spaní
vhodné krmivo
Ještě než si kočku přinesete domů, připravte jí bezpečný pobyt. Odkliďte toxické látky i nebezpečné rostliny, odneste drobné předměty či věci, o které by se kočka mohla zranit.Až si kočku přinesete, seznamte s ní všechny členy rodiny. Dětem vysvětlete, jak se mají ke zvířeti chovat, ostatní zvířata nechejte novou kočku očichat.
Zdravé kotě či dospělá kočka by měla být veselá, hravá, mít zájem o své okolí. Měla by mít čistá ouška, jasné a lesklé oči, růžové dásně i celou ústní dutinu, kůži a srst bez parazitů. Přesto, že se Vám kočka bude zdát zdravá, vezměte ji asi za týden na prohlídku k veterináři.
První měsíc kočku nepouštějte z bytu, ani na zahradu či balkon. Právě asi měsíc kočka považuje za svůj domov předchozí bydliště a snažila by se tam vrátit! Po uplynutí této doby začněte Vaši kočku pomalu zvykat na to, že smí na zahradu, ale dbejte na to, aby se vždy a včas vrátila. Vyberte vhodné krmení! Na trhu je dnes řada kvalitního krmiva v konzervách, sušené, různé pamlsky. Mějte vždy na zřeteli věk, hmotnost a spotřebu energie Vaší kočky. Jinak se krmí malé kotě, jinak březí kočka a jinak starý nemocný kocour. Miska s čerstvou vodou by měla být po celý den k dispozici. Nepodávejte Vaší kočce žádné lidské léky! V případě potřeby vždy kontaktujte veterináře! Návštěvu veterináře neodkládejte! Zvolte si takového lékaře, kterému budete důvěřovat, nejlépe je zjistit si na něj reference, doporučení přátel nebo chovatele. Předejdete tak nepříjemným situacím či dokonce ztrátě milovaného zvířete. Kočku, její WC, misky a hračky udržujte v čistotě!
Dopřejte Vaší kočce kvalitní škrabadlo, je to velmi důležité. Kočka si musí denně brousit drápky, a pokud nemá své místo, zkouší to o nábytek, stěnu či o dveře. Dopřejte jí také dostatek hraček! Kočka si na nich trénuje své geneticky dané vlastnosti lovce a procvičuje se. Kočka, která se nudí, často vymýšlí lumpárny, ze kterých nebudete nadšeni tak jako ona, navíc si může kočka ublížit.
Zabezpečte okna tak, aby kočka nemohla vypadnout, či se jinak zranit. Nejlépe poslouží králičí pletivo , sítě proti hmyzu nebo speciální ochranné sítě. Zvláště v paneláku je vypadnutí kočky z okna velmi nebezpečné a bohužel i dost časté. Zraněná kočka je v šoku, často není schopna dojít sama domů, natož vyhledat pomoc a v bolestech umírá schovaná někde v křoví.
Nechávejte svoji kočku každoročně přeočkovat! Předejdete tak možné nákaze velmi nebezpečných nemocí, na které zvíře běžně umírá. Očkování se provádí nejprve ve věku 9 - 10 týdnů a je zcela nezbytné. Zhruba po měsíci se musí provést přeočkování. Každoročně se pak očkování opakuje. Proti vzteklině nechávejte svoji kočku očkovat nejdříve po 6 měsíci a to ještě dbejte, aby byla zcela zdravá. Každý zkušený veterinář Vám jistě rád poradí, nebojte se ho zeptat!
Kočka spí v průměru asi 16 hodin denně. Umožněte jí to někde v klidu, a během spánku ji nerušte, nehlaďte ani na ni nevolejte. Rozhodně si pořiďte nějakou literaturu, kde se dočtete mnoho praktických rad i zajímavostí. Poraďte se s přáteli nebo chovateli, kteří mají víc zkušeností s chovem koček.Pokud nemáte s Vaší kočkou chovné záměry, je velmi rozumné nechat ji vykastrovat.
Kastrovaná kočka (i kocour) je stejně spokojená, čilá a veselá, navíc ji tak chráníte před možnou rakovinou dělohy. Kocouři zase neutíkají za slečnami, a samozřejmě také předejdete dalším nechtěným koťátkům, která svou matku zbytečně oslabují. Kastrace se provádí nejdříve po 10. měsíci věku kočky, nejlépe po prvním roce, nebo po mrouskání, u kocourů po té, co začnou značkovat. Na bezbolestný zákrok brzy zapomenou. Antikoncepce u lidí je v dnešní době samozřejmostí, neváhejte proto ani u své kočky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama