***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Kočky

3. srpna 2006 v 9:57 |  Mazlíčci
Anatomie těla kočky
Kočky jsou masožravé šelmy, čemuž odpovídá i stavba jejich těla. Mezi vaší domácí kočkou a lvem potulujícím se na pláních Serengeti je překvapivě málo anatomických rozdílů. Výběrovým šlechtěním domácích koček vzniklo několik rozdílů (od dlouhých, štíhlých a krátkosrstých siamských koček k pevně stavěným americkým krátkosrstým kočkám a podsaditým dlouhosrstým perským kočkám), ale jednotlivá plemena koček se co do velikosti a typů liší mnohem méně než plemena psů.
Všechny kočky mají mimořádně pružnou kostru, která jim dodává sílu, půvab a vynikající atletické schopnosti. Vysoce ohebná páteř umožňuje kočce velký rozsah pohybu. Kočka vlastně našlapuje na špičky, čímž si účinně prodlužuje nohy. Její klíční kost je tvořena chrupavkou, díky níž se přední noha může pohybovat v lopatce, čímž se prodlužuje krok. To vše, společně se silnými svaly zadních nohou a pevnou pánví, umožňuje kočce vyvinout velkou rychlost na krátké vzdálenosti (až 48 km/hod) a mohutným skokem se vrhnout na kořist. Ocas je její "pátou končetinou", pomáhá jí udržovat rovnováhu a naznačuje její náladu.
Koordinace vychází z vynikajícího smyslu pro rovnováhu, který je umocněn funkcí nervové soustavy. Kočky jen málokdy špatně odhadnou svůj pohyb, a pokud se tak stane, obvykle dokážou dopadnout na všechny čtyři nohy.
-------------------------------------------------
KOČKA DIVOKÁ
Žije v Evropě, v Asii a v Africe. Také divoké kočky se liší podle toho, kde žijí. Známe celkem jednadvacet zeměpisných ras. Mezi jednotlivými rasami jsou takové rozdíly, že dřívější zoologové je pokládali za samostatné druhy. V Čechách a na Moravě byla sice vyhubena už před mnoha lety, ale na Slovensku se s ní můžete setkat ještě dnes.
V sousedním Německu žije už jen v pohoří Harz a Eifel, kdežto ve střední oblasti Alp vymizela už v druhé polovině minulého století. Tu a tam se ještě objeví v lesích široké ho okolí Ženevy. Překvapující je, že se divoká kočka neudržela ani ve Skandinávii. Na britských ostrovech, žije dosud řídce ve Skotsku.
Lze jen těžko říci, kolik divokých koček žije ještě u nás. Je to totiž zvíře velmi obezřelé a žijící skrytě. Domníváme se, že jich v polední době na Slovensku velmi ubylo. Údaje o výskytu divoké kočky v tomto století v Čechách jsou sporné.
Dříve než se seznámíme s jejím životem, povíme si, čím se liší od kočky divoké kočka domácí. Divoká kočka je vždy o něco mohutnější a váží 5 až 11 kg. V poměru k tělu má kratší nohy a širší hlavu s hodně příkrým čelem. Domácí kočka má čelo šikmé. Zbarvením se kočka divoká podobá šedé až žlutošedé kočce domácí. Nikdy však není mramorovaná, nýbrž jen proužkovaná. A konečně posledním znakem je poměrně krátký huňatý ocas.
Domovem kočky divoké jsou husté lesy s hojným křovinatým podrostem. Doupě si kočka zakládá ve stromových dutinách, ve skalních štěrbinách, leckdy i v opuštěných liščích norách. Po celý rok žijí kočky samotářsky, jen v únoru se párují. Samice však zakrátko samce opouští. V teple vystlaném doupěti rodí po třiašedesáti dnech koťata. Ta se rodí slepá a teprve po deseti až dvanácti dnech se jim otvírají oči. Kočka je starostlivá matka a při obraně mláďat se postaví i proti člověku. Je-li ohrožována, přenáší koťata do jiného úkrytu. Koťátka rychle rostou a brzy si počínají hrát s matkou. Kočka divoká je jako všechny kočka velmi čistotná a mladé několikrát denně olizuje.
Její potrava je velmi rozmanitá. Loví však hlavně myši a hraboše. Proto zasluhuje plně naší ochrany. V Německu dokonce divoké kočky uměle vysazují do přírody, aby zvýšili jejich stav. Kromě hlodavců loví kočka i ptáky, a dokonce i ještěrky. Krmí-li mladé a má-li nedostatek kořisti, odváží se i na větší zvířata. Tehdy loví i zajíce a je zaznamenáno, že ulovila i srnčí kůzle. To se však stává jen výjimečně.

-----------------------------------------------------Kočka domácí (Felis silvestris, f. catus) je domestikovaná forma kočky divoké, která je již po mnoho století průvodcem člověka. Stejně jako její divoká příbuzná patří do podčeledi felinae, malé kočky, a je typickým zástupcem skupiny. Po svých předcích zdědila vynikající zrak, sluch a tělo dokonale uzpůsobené k lovu.
Kočičí tělo je přizpůsobené životu predátora - má ostré smysly, dokáže vyvinout velkou rychlost i pohybovat se potichu a je vyzbrojena zuby a zejména drápy k usmrcení kořisti. Má dlouhé tělo na relativně krátkých nohách, krátký krk,poměrně širokou a krátkou hlavou a středně dlouhý ocas. U ušlechtilých plemen koček se pak objevují záměrně vyšlechtěné odlišnosti od tohoto schématu.
NázevHodnoty
Tělesná teplota38-39 °C
Pulz100-120 úderů/min.
Dechová frekvence20-40 nádechů/min.
Tělesná hmotnost2-10 kg v závislosti na plemeni a pohlaví
Pohlavní cyklusdiestrický až polyestrický, provokovaná ovulace
Délka říje3-7 dní
Dospívání6-10 měsíc
Délka březosti58-70 dní
Početnost vrhu3-8 koťat
Porodní hmotnost80-120 g
Počet zubůmléčný chrup 26, trvalý chrup 30
Objem krve60-70 ml/kg hmotnosti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kikca kikca | 26. ledna 2007 v 17:17 | Reagovat

sasa

2 milovnice koček milovnice koček | E-mail | 9. dubna 2007 v 18:42 | Reagovat

Ahojky AUTORKO,máš to moc hezký,asi fakt miluješ kočky,co???Já strašně!!!!!!♥♥♥♥Jestli budeš mít zase nějaké zajímavosti,tak mi je můžeš napsat,tuhle stránku jsem objevila náhodou ,takže když mi sem budeš něco psát,tak to asi neuvidim.Tak dyžtak na můj e-mail.¨

         dííííííííííííííííííík♥♥♥♥

3 Klárka Klárka | 11. února 2008 v 14:05 | Reagovat

pěkný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4 kikisek kikisek | E-mail | 7. května 2008 v 20:50 | Reagovat

ahojik.jmenuji se kikisek a stejne jako ty zboznuju kocky a tady jsem se dozvedela trochu vic veci a jsem rada.tak papa

5 Milada Milada | E-mail | 26. listopadu 2009 v 14:23 | Reagovat

Děvenko,
ukradla jsi jméno webových stránek. Jestli se to ještě bude opakovat, necháme tvoje stránky smazat pro krádež. Ve škole kradeš také a vědí  to o Tobě, že jsi zlodějka?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama