***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

O stravě psů

3. srpna 2006 v 9:33 |  Mazlíčci
Konzervovaná potrava
Šťavnatá masová konzerva přichází na trh v tak široké škále chutí a složení, že uspokojí všechny nároky. Je bohatá na proteiny a životně důležité sacharidy. Konzervy jsou chutné a výživné, ale v míse nevydrží čerstvé déle než několik hodin. Masové konzervy lze kombinovat s rýží, s těstovinami a lze je podávat s libovolným množstvím zeleniny.
Většina masa v konzervách je ve formě "prejtu" a nebo masových noků. Mezi nejlepší konzervy, které lze běžně koupit patří značka GRAND s půlkou kuřete. Sám jsem to již vyzkoušel a když jsem konzervu otevřel, nevěřil jsem svým očím. Opravdu tam byla půlka kuřete - včetně kostí, včetně biskupa. Konzervy GRAND jsou bomba !!! Mezi další výborné konzervy patří značky Hill's a EaglePack.
Další kvalitní konzervy:
Chivas - kuřecí, zvěřinové a hovězí
Chappi - kuřecí se slun. olejem, drůbeží
Friskies balance - se zeleninou
Darling
Suché krmení
Plnohodnotné granulované směsi jsou dobře vyvážené vhodné ke skladování i ve větším množství. Obsahují asi 4x více kalorií než potrava z konzervy. Existuje několik druhů granulí, vhodné pro psy různého stáří i pro zvláštní okolnosti, včetně období zdravotních problémů.
Suchá krmiva se dají rozdělit do čtyř skupin. Mezi nejlepší na trhu patří značky Eukanuba, Royal Canin, EaglePack, Purina ProPlan, Nutro choice, Hill's. Mezi nadprůměrné se řadí Acana, Nutram, Bosch, FirstMate, Gilpa, řada Pedigree Advance, Nutro Max, Happy Dog. Pokud se krmí některou z těchto značek, není nutné psa dokrmovat něčím vařeným. Postačí občas podat nějaký ten mléčný výrobek, nějaké to vařené maso, rybu, zeleninu a nebo ovoce.
Průměrné značky: K-9, ProPac, Canutra, Bewi-Dog, SportMix, Purina Chow, Omega
Značky s malou výživovou hodnotou: Pedigree fortivil complete menu, Chappi, Friskies, Astor, Alík, Propesko, Asta, Aro, Darling, Agil
!!! Důležité je hlídat dostatečný přísun Ca !!!
Polosuchá strava
Tento druh průmyslové potravy se vyrábí v mnoha chutích, včetně sýra a obsahuje 3násobné množství kalorií. Tato strava je dosti nevhodná pro diabetické psy.
Běžná jídla
Všeobecně lze říci, že vyrovnaná strava, která vyhovuje člověku, je výživná i pro psa. Nikdy nepodporujte žebrání psa dáváním soust jídla od stolu, ale připravte psovi zvláštní porci, kterou dostane dříve než vy zasednete ke stolu. Vyhněte se ostrému koření. Váš miláček nemá chuťové buňky a více než chuť ho zajímá vůně.
Nízkokalorická krmiva
Retrieveři mají rádi pravidelnost a jsou spokojeni i se stejným krmením každý den. Příležitostná změna je příjemná pokud je stravitelná. Snídaňové obilniny apod. chléb jsou vhodnými složkami lehkého jídla. Krmiva určená k redukci váhy lze zakoupit ve většině zoo shopech, nízkokalorická krmiva nesou označení LIGHT a nebo LITE/SENIOR.
Retrieveři nemívají příliš vybíravý jazýček a mohou je zaujmout naprosto odporné zbytky. Venku budou rychle čenichat okolo výkalů a chovat se k nim jako k zákusku. Je to vrozené chování. Požírání těchto výkalů může přivodit střevní potíže.
Bílkoviny - proteiny - uhlohydráty - dusíkaté látky
Bílkoviny jsou základní stavební látka každé buňky, jsou nezbytné k růstu a udržování tkání - od kostí a svalstva až k chlupům a drápům. Bílkoviny se také účastní při tvorbě enzymů, které psům umožňují trávení, jsou důležité pro tvorbu protilátek bojujících s infekcemi a jsou součástí hormonů. Nadbytek bílkovin může přetěžovat játra a ledviny a zvýšit vylučování některých minerálů - vápníku, což je více než nežádoucí u rostoucích štěňat.
Stavebními kameny bílkovin jsou aminokyseliny - sloučeniny obsahující čtyři základní prvky nutné pro život: C, H, O a N.
Za nejkvalitnější bílkoviny jsou považovány bílkoviny živočišného původu - bývají označovány jako plnohodnotné, protože obsahují všechny potřebné esenciální aminokyseliny. Bílkoviny rostlinného původu nejsou kompletní a jsou tedy nazývány jako druhořadé.
štěňata velkých a obřích plemen od 2 do 4 měsíců: denní dávka by měla obsahovat přibližně 26 - 29% bílkovin
štěňata velkých a obřích plemen od 4 do 10 měsíců: denní dávka v době přezubování by měla obsahovat 23 - 26% bílkovin
štěňata velkých a obřích plemen od 10 měsíců do dospělosti: denní dávka by měla obsahovat 27 - 29% bílkovin u dospívajících štěňat a 26 - 28% bílkovin u dospělých normálně aktivních psů
březí a kojící feny: optimální denní dávka by měla obsahovat 28 - 30%
pracovně aktivní psi: dávka bílkovin by měla činit 30 - 32% celkové denní dávky suchého krmiva
staří, obézní psi a psi po operacích: 19 - 23% bílkovin
---------------------------------------------
ČEHO SE VYVAROVAT
Zcela nevhodné jsou pro psy kuřecí kosti a kosti, které se při kousání štěpí. Nejvhodnější jsou kosti telecí. Kosti by neměli dostávat psi starší pěti let. Je zde velké riziko protržení střevních stěn. Z kuřat lze psům dávat klouby apod. Stejně tak měkké části z vepřových nohou.
Další trávící problémy mohou vyvolat pikantní lidská jídla. Psi by neměli dostávat od stolu žádné jídlo, nevhodné jsou různé omáčky, knedlíky a složitě upravovaná masa. Brambory psi můžou, ale jen rozmačkané. Mezi odborníky panuje názor, že brambory jsou pro psy nestravitelné a tak by je tedy neměli jíst. Všechny tyto názory ovšem vyvrací krmivo FirstMate, které obsahuje brambory, jako jednu z hlavních složek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama