***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Seznamování psů

3. srpna 2006 v 9:34 |  Mazlíčci
Když se dva psi setkají poprvé, odehrává se hlavně u psů - samců stále stejný rituál.

Nejdříve se obcházejí, ocas je rovný, uši jsou vztyčené, nos vodorovně. Oba se snaží zjistit pach pod ocasem, nebo okolo čenichu. Nedívají se do očí, naopak se jejich pohledy schválně míjejí. Po několika sekundách seznamování, kdy se každý pes snaží tomu druhému imponovat, je poměrně rychle určeno, kdo má navrch. Na demonstraci své síly může pes zdvihnout nohu, udělat své znamení a všemi čtyřmi končetinami hrabat zem. Nebo se postaví napříč před slabšího a tak mu v podstatě zahradí cestu. Jestliže slabší akceptuje svou porážku, je tím jejich střetnutí u konce.

U dvou stejně sebevědomých psů třenice ovšem pokračuje. Jeden začne vyhrožovat, aby byla určena hierarchie. Naježí přitom srst na krku, ocas se o něco zvedne,hlavu skloní a pokouší se pohlédnout soupeři do očí, tedy fixovat ho. Dva stejně silní psi tak vydrží celé minuty, dokud se jeden nevzdá. Podřízený se pak skloní, sklopí uši, nechá poklesnout ocas, odvrátí hlavu tak, aby se nedíval na soupeře. Úplně podřízené zvíře schová ocas mezi končetiny a položí se na záda. Uši jsou přitom sklopené tak, že obličej získá výraz štěněte. Tento výraz poražený posílí ještě jakýmsi "úsměvem", to znamená, že stáhne pysky. Každý normální pes pochopí tyto signály a podřízeného protivníka nechá být. Všeobecně se tato setkání obejdou bez krveprolití, nejedná-li se o výjimky, jako jsou zkažení, nebo nemocní psi.

Vážnější se situace, kdy se sejdou dva agresivní jedinci, kteří se cítí silní a nepomyslí na podřízení se. Mezi stejně silnými psy může dojít ke rvačce, která může skončit zraněním. Máte-li takového sebevědomého, dominantního psa, měli byste se ostatním psům pokud možno vyhnout a zabránit tak rvačkám a zraněním.
U těchto psů je dobrá a důsledná výchova velmi důležitá, protože jen tak budete moci mít jako majitel radost z tak sebevědomého psa.
Majitelé, kteří povzbuzují své psy ke rvačkám, a kteří chválí své psy, když vyjdou z bitvy vítězně, posilují připravenost k agresi nad míru psa. Takových psů se bojí nejen ostatní majitelé psů, ale i psi samotní, kteří se v tomto případě nemohou spolehnout na naučená a známá pravidla.

Extrémním příkladem jsou takzvaní "zabijáci", jejich ž majitelé je bez zábran vychovají k smrtícím strojům. Pro tento účel jsou oblíbení bulteriéři, nebo také mastinové. Psi obou plemen jsou v podstatě milá, snášenlivá zvířata. Teprve bezcitný dril už v ranném mládí psa deformuje tak, že napadá vše, co se hýbe, a zpravidla pustí oběť, až když je mrtvá, nebo smrtelně zraněná.

Naštěstí jsou takové deformace psů spíše výjimkou. Zpravidla spolu psi vycházejí dobře.

Podle postoje psa okamžitě poznáte, jak vnímá druhého psa. Vyjadřuje-li jeho postoj strach, nenuťte ho přiblížit se k obávanému protivníkovi, ale nechte ho, aby se vyhnul. Když uvidíte, že váš pes chce blížícímu se rivalovi demonstrovat svou sílu a poznáte, že má druhý pes strach, měli byste se projevit jako vůdce smečky a útok zakázat. Psi se nedorozumívají jen řečí těla, ale i zvuky. Vědci z USA zjistili asi 300 různých "dialektů" psí řeči. Kdo žije se psy dlouhou dobu, rozezná všechny druhy štěkání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nbd nbd | 8. dubna 2013 v 11:57 | Reagovat

Pěkný článek. Chybí snad jen to, jak psa naučit, aby se choval v přítomnosti jiných psů slušně a neprovokoval (agrese).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama