***Při výběru lásky opatrný buď, né podle krásy, ale podle srdce suď***

Vítej v pubertě

1. srpna 2006 v 21:20 |  Móda, účesy, dospívání, rady, . . .
K tvému zdravému zájmu o to, co se s tebou děje, ti můžeme jen pogratulovat. Ty a tvé tělo zrovna procházíte, nebo již brzy budete procházet, obdobím změn. Následující řádky ti objasní, co všechno se v pubertě mění.
Puberta označuje časové období, v němž přestáváš být dítětem a měníš se v dospělého člověka. Jde o zcela přirozenou etapu, kterou musí každý projít. Možná nástup puberty očekáváš s nadšením nebo naopak s obavami. A třeba jsou tvé pocity smíšené. Proděláš mnoho změn, ale pořád to budeš TY - jen budeš v některých ohledech jiná. Zkus si pubertu představit jako jedno z velkých životních dobrodružství, kterým také po pravdě je.
O co jde?
Od okamžiku, kdy jsi přišla na svět, jsi se hodně změnila. Také už nejsi tím malým dítětem, jakým jsi bývala. Na cestě k dospělosti máš před sebou ještě mnoho dalších změn. Puberta začíná v okamžiku, kdy se tvé tělo začíná biologicky měnit.
Hlavní změna, kterou období dospívání přináší, je vývoj druhotních pohlavních znaků, jako například růst prsou a nebo ochlupení. Po skončení puberty je dívka fyzicky připravena na mateřství.
Fyzické a emocionální proměny nemusí probíhat současně. Je možné, že emocionálně začneš dospívat dřív, než se začneš měnit fyzicky. Jinými slovy - ty sama se můžeš cítit starší, ale vypadat budeš stále jako dítě. Pravdou však může být i pravý opak - pak budeš vypadat starší, ale cítit se budeš ještě jako malá. Dospívání je někdy poněkud ztřeštěné, protože už nejsi dítě, ale nejsi ani dospělá. Čím více informací o tomto období získáš, tím lépe je zvládneš a vyvaruješ se zbytečných zmatků.
Puberta: vědecké vysvětlení
Pokud tě zajímá, co o pubertě říká věda - tady to máš. Ve stručnosti můžeme říci, že jde o hormonální záležitost. Hormony jsou chemické látky, jež v organismu plní různé funkce. V určitém věku se mozek pustí do tvorby hormonů, které jsou nezbytné pro to, abys byla schopna mít dítě. Na začátku puberty začne mozek a jeho orgán zvaný podvěsek mozkový vylučovat hormony, které putují do vaječníků a stimulují je k tvorbě ženského hormonu estrogenu.
Hormony jsou příčinou mnoha emocionálních a fyzických změn, které puberta přináší. Podvěsek mozkový vyrábí také růstový hormon, jež vyvolává růstový spurt (náhlý růst), prodlužování dlouhých kostí (nohou a rukou) a celkové zvětšení těla a vnitřních orgánů (třeba srdce, plic a dělohy).
Kdy začíná puberta?
Puberta může začít už v 7 letech nebo až ve 13, ale obvykle nastupuje kolem 10 roku života. Celý tento proces může trvat 1 1/2 až 4 roky. Obecně se dá říci, že dívky mohou první menstruaci očekávat 2-3 roky poté, co se jim začalo vyvíjet poprsí.
Tady najdeš některá vodítka, jež ti pomohou určit, kdy dostaneš první měsíčky a vstoupíš do puberty:
  • Dědičnost - zeptej se mámy nebo nějaké jiné ženy z rodiny, v kolika letech dostala první menstruaci. Je velmi pravděpodobné, že to u tebe bude stejné.
  • (Poznámka: Lékaři zjistili, že v dnešní době puberta nastupuje asi o rok dříve, než tomu bylo v generaci tvé matky.)"
  • Rasa - afroamerické dívky zpravidla dospívají o něco dříve, než dívky bílé.
  • Váha - velmi štíhlé dívky dostávají první měsíčky o něco později, silnější dívky dříve.
Dívky, u nichž se první změny projeví dříve, než u jejich kamarádek, se často cítí ""divné"" a svou odlišnost si více uvědomují. To je naprosto v pořádku, protože podobné pocity mívají i dívky, u nichž puberta začne výrazně později - prostě mají pocit, že nezapadají. Ty si zapamatuj, že až přijde její čas, promění se každá dívka v mladou ženu.
Vývoj během puberty
Co se to děje s mým tělem?
Na tomto místě najdeš vyjmenované hlavní změny, které u tebe buď už probíhají, nebo brzy začnou. Pokud na jejich známky teprve čekáš, nic se neděje. Většinou změny následují v pořadí, v jakém je uvádíme, ale může se to lišit.
Rychlý růst
Další věcí, které si u sebe všimneš, je rychlejší růst, než na jaký jsi byla zvyklá v dětství. Tento jev se nazývá "růstový spurt". Růst nemusí být tak očividný, jako vývoj ňader a objevení ochlupení. Nejdříve si možná všimneš, že se ti zvětšily ruce a chodidla. Po nich se začnou protahovat kosti paží a nohou a vytáhneš se do výšky. Přesně v té době ti může být všelijak, protože budeš muset počkat, až tělo dožene ruce a nohy. Až se tak stane, poměr jednotlivých částí těla se srovná. Možná v tomto období přibereš na váze, čímž jenom vyrovnáš zvětšení kostí.
Poprsí
Prsa se vyvíjejí postupně. Nejdříve si všimneš malých hrbolků pod bradavkami. Od té doby se bude tvé poprsí zvětšovat a ňadra budou plnější. Možná budou v té době citlivější. Jedno prso může růst rychleji než druhé, ale časem se velikost srovná. (Prsa většiny žen nejsou úplně stejná, ale tento rozdíl bývá jen malý.) Každá dívka je jiná, a ty bys na to neměla zapomínat. Konečná velikost tvých prsou záleží na fyzických a genetických dispozicích, jež jsou u vás v rodině dané. Vývoj trvá dva nebo tři roky.
Růst ochlupení
Již brzy ti začnou růst zvlněné chloupky v oblasti podbřišku. U některých dívek ochlupení roste dříve než prsa. Nejprve zaznamenáš jen několik jemných chloupků. Později chloupky dorůstají do větší délky a začínají se kroutit. I když ochlupení roste nejdříve mezi nohama, později zakryje celý klín a může zasáhnout až na vnitřní strany stehen. Celý tento proces trvá dva až tři roky. Několik měsíců po chloupcích v klíně se objeví i chloupky v podpaždí.
"Ženštější" postava
S růstem pánve (kost mezi hýžděmi), se ti rozšíří boky, začnou se tvarovat ňadra (viz výše) a zúží se ti pas. Dívčí tělo se jinými slovy zaoblí a vytvaruje. Některé dívky také rychle přiberou na váze.
Zvýšené pocení
Potní žlázy se zvětší a začnou se aktivněji projevovat, takže se budeš více potit. Zvýšené pocení se může objevit ještě před vývojem poprsí.
Mastná pleť a vlasy
V období dospívání póry v kůži produkují více tukových sekretů, což platí zejména o obličeji. To může způsobit akné. Možná si budeš muset obličej a vlasy mýt v pubertě častěji než dřív.
Změny pohlavních orgánů
Také pohlavní orgány během puberty rostou a mění se. Zevní ženské ústrojí (vulva) kryjí dva páry stydkých pysků. Velké stydké pysky jsou porostlé chloupky; skryté malé pysky nikoliv. Stydké pysky se o něco zvětší. Uvnitř tvého těla dojde k protažení pochvy a zvětší se děloha.
Výtok
Tímto slovem se označuje tekutina, kterou tvé tělo produkuje proto, aby mělo čím zvlhčovat a čistit pochvu. Před nástupem menstruace si možná všimneš nažloutlých nebo bělavých skvrn na spodním prádle. Přesně to je zcela normální výtok z pochvy. Všechno je v pořádku a ty alespoň víš, že v rozmezí 6-18 měsíců patrně začneš menstruovat.
Výtok může být velmi silný nebo naopak téměř neznatelný - obě možnosti jsou normální. Pokud však výrazně zapáchá, má jinou barvu nebo tě v souvislosti s ním něco bolí, svědí nebo dráždí, mohlo by jít o infekci. V takovém případě bys měla vyhledat lékaře - nejlépe dětského gynekologa a poradit se s ním o léčbě.
Měsíčky
První 2 roky může být tvá menstruace nevyzpytatelná. Pro menstruační cyklus je typické, že se 1-2 roky vyvíjí, takže jej budeš nějakou dobu dostávat nepravidelně. V další části textu najdeš všechny informace o menstruaci.
Co se mi to děje s hlavou?
Už sis možná všimla, že se tvé emoce mění. Některé změny jsou nesporně k lepšímu - jiné představují spíše výzvu. Následuje výčet některých citových stavů:
Mění se tvůj způsob myšlení
Tento proces se označuje jako ""kognitivní vývoj". Znamená to, že jsi získala schopnost myslet v abstraktnějších pojmech, spíše jako dospělý, než jako dítě.
Umíš mnohem lépe vyjádřit své pocity
Začínáš lépe rozumět svým pocitům. Možná si všimneš, že je náhle umíš mnohem lépe vyjádřit - radost i smutek. Tím získáš jasnější povědomí o sobě samé, o tom, kým opravdu jsi.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (117)
Zobrazit starší komentáře

101 Zuzka Zuzka | E-mail | 11. července 2008 v 13:42 | Reagovat

jo a taky bych sice tu menstruaci chtěla dostat, abych byla jako ostatní, ale bojím se jí,... a jak poznám, že mi příjde?

102 Zuzka Zuzka | E-mail | 11. července 2008 v 14:25 | Reagovat

a ještě něco...

jak za mamkou příjdu že chci o tom mluvit, jak mám začít, na co se ji mám ptát, aby to bylo mezi námi ok a mluvili o tom aby mi vše vysvětlila atd...? prosím napište na meil.... pa a mocinkyyyyyyyyyyy děkujííííííííííííí

103 Sandy Sandy | 9. srpna 2008 v 22:08 | Reagovat

Ahoj holky . Hledala jsem na googlu naky veci,tykajici se menstrulace atd .. Hodilo me to na tenhle blog. Tak jsem si pocetla ty vase problemy,zkusenosti a musim vam rict,ze zpousta z vas se strachuje naprosto zbytecne. Me Je 17let a menstrulaci jsem doted nemela. Vubec to nepovazuji za spatne a ani se za to nestydim. Ale udelala jsem pro to jedno. Sla jsem za moji mamkou a zacla jsem s ni o tom mluvit. Taky mam vytoky ,i vytoky hnede barvy a to vse je v poradku. Moje prvni menstrulace,,ta prava,, mi prisla jednou  a to v 15 letech. Trvalo to cely tyden a pak zase konec. Rikala jsem si,ze ted uz to bude pravidelne ,ale nebylo,dalsi prisla asi po 4 mesicich a ta posledni az po pul roce. Merim 163cm a mam 48kg. Jsem hubena,mozna spise sportovni postava ..Jestli holky sportujete a to myslim pravidelne,,je opozdena menstrulace naprosto normalni. V mem veku ziju normalni pohlavni zivot . Jsem spokojena a to i bez menstrulace.Jsem si jista,ze jednou prijde,ale bude to tehdy,kdy bude me telo pripravene tenhle poces prijmout.Kazda mate urcite zpoustu kamaradek. Kazda to ma jinak . Nektera drive a nektera naopak pozdeji.Holky co o menstrulaci mluvi ,jako o narocne otravne starani ,ktere se tyka vlozek,tamponu nemaji tak zcela pravdu. Mesicky k holkam patri a kdyz k nim budeme pristupovat kladne a rozumne,nemuzou nam prekazet. Pouzivani tamponu je 100% pohodlnejsi pro starsi divky,co je od tech 15 let a vyse. Vydrzi dele ,tim padem se nemusi tak casto menit,jako naopak vlozky. Kazda holka pouziva to co je ji prijemnejsi.Take vas nesmi vydesit pri menstrulaci to,ze budete mit krvaceni silne,to je taky uplne normalni . Deloha se procistuje a s tim souvisi vsechno,co vam zkonci v kalhotkach :)). Nemejte strac o tom mluvit se starsimi sourozenci nebo mamkami. I tatovi se muzete sverit . Vim ze v urcitych dnech mate na rodice treba vztek a myslite si,ze vam neporadi . Ale pro ne je tohle velka udalost jejich dcery,ktera jim dospiva,zacnou vas brat jako starsi divku a je mozne ze zmeni i jednani k vam :)).A nezapomente ,ze starsi sourozenci a rodice vam poradi,vzdyt uz si vsechno tohle prozili. A oni cekaj ted na to,az to prijde vam . Taky za vami jednou prijde dite a bude chtit poradit ;)) . PS: kluci maj taky svi potize a resi je stejne jako my . Tak se mejte a kdyby vas jeste neco zajimalo,napiste *Sandy** ,at vim,ze se ptate me . Ahoj a snad uz bez trapeni

104 Zuzka Zuzka | E-mail | 12. srpna 2008 v 17:53 | Reagovat

Pro *Sandy** ........ Sandy a nemyslis ze ti neprisla proto, ze si prave moc hubena? ja sem cetla kdyz sou holky moc hubene a moc sportovni, ze to dostanou pozdeji... napis sem, nebo na muj e-mail nebo na icq 252-247-965..........Ahojky Zuzka

105 Niky Niky | E-mail | 21. února 2009 v 19:49 | Reagovat

Prosím, já vím že tady užb dlouho nikdo nebyl, ale pokud tu jste pomocte mi přes email.

Za měsíc to už budou dva roky co mám výtok.  Přitom se tu píše že to je 6-18 mésíců. Možná se stresuju zbytečně, ale stejně, pls, pomocte mi.

Taky masturbuju, tím že si strkám prst do vagíny. Ale nejde mi tam dát víc než jeden a půl mejch prstů. Je to špatný?  Pls; poradte mi!

PS: Je mi dvanáct.

106 K@m@l@d! K@m@l@d! | 8. června 2009 v 16:53 | Reagovat

Ahojky...
Mi je 12 a ještě jsem měséčky nedostala není to špatně moje spolužačky už je některé mají ve škole je nás 5 holek z toho vím že 2 už je mají...

107 K@m@l@d! K@m@l@d! | 8. června 2009 v 16:54 | Reagovat

odpověd pls tady: mpetrvalska@centrum.cz

108 K@m@l@d! K@m@l@d! | 8. června 2009 v 16:59 | Reagovat

já jsem taky hubená  je mi 12 a vážím 38,5 kilo a měřím asi 160 odpověďte tady www.martaskrutas.blog.cz

109 ---- ---- | 8. června 2009 v 17:09 | Reagovat

Co to je ten výtok??? Jako moč nebo jak já nevím jestli to dobře chápu poraďtě a email je v předchozím komentíku teda v 108

110 julinka julinka | 21. srpna 2009 v 9:20 | Reagovat

je mi 14 a mám poprsí 2 a prstění mi už nestačí poradte plís vybrátora nemůžu mít toho by rodiče našli poradte mi jak se mám uspokojit díky

111 nina nina | 13. července 2010 v 14:40 | Reagovat

mám výtok už aspoň od 9 let a teď mi je 13 a porát nic poraďte mi někdo jestli to je v porádku asi ne ae na jinech blocich psali ze to muze trvat treba 2 r. a vic ta já newim

112 hafík hafík | Web | 3. srpna 2010 v 13:30 | Reagovat

[12]: fakt směšné!!!

113 neuvadim neuvadim | 4. července 2011 v 19:14 | Reagovat

[105]:neni to spatny mě je taky 12 jo a ohledně výtoku je to u mne stejné

114 Marie 12 Marie 12 | E-mail | 23. dubna 2012 v 20:24 | Reagovat

ahojchtela bych se zeptat ja už mam vítok a ma dneska sem tam mela trochu cervený je to menstrulace?prosím odepste na muj emil mariekt9@seznam.cz

115 large size cocktail dresses large size cocktail dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 9:27 | Reagovat

Wonderful blog! I saw it at Yahoo and I must say that entries are well thought of. I will be coming back to see more posts soon.
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

116 eva eva | 9. července 2014 v 7:45 | Reagovat

Ahoj holky, pokud máte problémy, jako já, se svými velkýmy stydkými pysky, tak se určitě podívejte na www.velkestydkepysky.blog.cz

Mně ta stránka opravdu hodně pomohla. Je super!! :))))

117 mkj_is mkj_is | E-mail | 22. července 2014 v 13:21 | Reagovat

Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Je mi 12 a malé stydké pysky mi trochu přečnívají. Je to normální? Děkuji za odpověď.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama